PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33597}

Wzgórze nadziei

Cold Mountain
7,5 56 016
ocen
7,5 10 1 56016
6,2 12
ocen krytyków
Wzgórze nadziei
powrót do forum filmu Wzgórze nadziei

Punkt widzenia

ocenił(a) film na 5

Zastanawiałem się przez dłuższą chwilę, jaką ocenę wystawić filmowi. Zdecydowałem się na 5. Dlaczego?

Mamy w obsadzie prawdziwą plejadę gwiazd z najwyższej półki: Law, Kidman, Zellweger, Portman, Gleason. Należałoby spodziewać się po nich więcej, niż pokazali. Sceny ,,wielkiej miłości" Inmana do Ady są strasznie drewniane, w ogóle nie czuć między nimi żadnej chemii (o czym wspominała któraś recenzentka). Dużo lepiej wypadli tutaj Portman i Gleason, grając niewielkie role. O Zellweger nie wspominam, bo klasa sama w sobie ;)
Film jest zbyt długi. Niektóre fragmenty można było bez problemu opuścić, bez szkody dla całości. A tak mamy 2,5 h, przez które zdążymy się porządnie wynudzić.
Oprócz tego kilka małych, acz irytujących błędów, jak współczesna flaga Stanów Zjednoczonych na polu bitwy (wtedy miała 33 gwiazdki) czy koń na użytku Ruby i Ady (w zimie 1864/65 nawet wyższym oficerom w armii konfederackiej brakowało koni, zatem posiadanie takiego przez cywila jest raczej przekłamaniem).

Z drugiej strony mamy wspaniałe zdjęcia i niezłą muzykę. Dla mnie jednak największy plus tego dzieła to wiernie odtworzone sceny walk i tzw, ,,bitwa o krater" pod Petersburgiem (widzimy ją na początku filmu). Widząc i słysząc to, co się tam dzieje mamy wrażenie, jakbyśmy tam sami się znajdowali. Piekło na ziemi ujęte w tak wyrazistej scenie.

Podsumowując: całość wypada średnio. Były momenty lepsze i gorsze, wystawiam zatem 5.

ocenił(a) film na 8
Hedman

no cóż, przede wszystkim w Twojej ocenie brak konsekwencji, najpierw piszesz że Rene mogła dać z siebie więcej a potem ją chwalisz (5 różnych prestiżowych nagród za rolę drugoplanową). Piszesz że ma się wrażenie jakby się tam było a potem piszesz że całość wypada średnio. To nie był film dokumentalny, nie był to też erotyk, po co więc doktoryzować się nas sceną miłosną z pretensją, że nie był to harlequin. Zdjęcia fantastyczne, muzyka rewelacyjna, zgodzę się że trochę zbyt długi ale właśnie dlatego nie dostaje 10/10. A do wybitnych ról mógłbym dorzucić i Kathy Baker i PS Hoffmana i Epizod Ribisiego. O Donaldzie nie wspominam bo nie było go widać spod tej brody :-))

ocenił(a) film na 5
sekret1962

Źle zbudowałem zdanie, ale przesłanie było następujące: z pierwszoplanowych postaci Rene wypadła najbardziej przekonywująco, czego nie można powiedzieć o Kidman i Lawie. Pisząc o ich scenach ,,wielkiej miłości" nie miałem na myśli sceny, gdzie uprawiają seks, tylko te, w których ze sobą konwersują.
Wrażenie ,,jakby się tam było" dotyczyło ,,bitwy o krater" pod Petersburgiem; nie wiem skąd wziąłeś pomysł, że to zdanie dotyczyło całego filmu? :)

ocenił(a) film na 10
Hedman

Kidman faktycznie slabo,byla jakby zbyt posągowa,ale Law zagrał fenomenalnie. Wiesz,ilu ludzi tyle opini,dla mnie to arcydzielo.dla Ciebie przeciętniak :)

Gladiator1000

Moim zdaniem też Kidman ciągnie film w dół.

ocenił(a) film na 5
Hedman

Mam podobne odczucia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones